Menu

Hypoteční kalkulačka 2024: Srovnání bank

Porovnejte si nabídky a získejte nejlepší hypotéku právě pro vás
  • Nabídky 11 bank na jednom místě
  • Speciální úrokové sazby
  • Hypotéka 1 mil. Kč od 4 045 Kč/měsíc

PŘEJÍT DO HYPOTEČNÍ KALKULAČKY

Porovnáváme nabídky těchto bank

Hodnocení klientů

Recenze nejsou ověřené. Informace o recenzích

profilePhotoUrl

Bohumil Navrátil

·   05.11.2024

super řešení mého problému i když byla sobota

profilePhotoUrl

Stanislava Haisova

·   24.7.2024

Perfektní vysvětlení dotazů, rychlé jednání, ochota. Spokojenos...
číst celou recenzi

profilePhotoUrl

Radek Kocvara

·   21.7.2024

Za me super

profilePhotoUrl

Jan Blažej

·   18.7.2024

nemám připomínek, návrh vyhovuje mojím požadavkům

profilePhotoUrl

Zbyněk

·   12.7.2024

Byl jsem spokojen, operátorka mi potvrdila, že moje stávající poj...
číst celou recenzi

profilePhotoUrl

Magda Krasna

·   12.7.2024

Se službami Porovnej24.cz mám velmi dobré zkušenosti. Díky této ...
číst celou recenzi

profilePhotoUrl

Ivana Mark

·   10.7.2024

Slečna nebo paní se mi věnovala a našla řešení. Děkuji.

profilePhotoUrl

Ladislav Smíšek

·   10.7.2024

Vždy rychlé a levné vyřízení povinného ručení.

profilePhotoUrl

Stanislav VACULÍK

·   09.7.2024

Vstřícnost a ochota.

Zobrazit další recenze

Podmínky hypotéky

Jaké dokumenty budete potřebovat?

Co všechno bude banka zkoumat a jaké papíry bude chtít vidět? Zde uvádíme seznam dokumentů, které po vás banka s nejvyšší pravděpodobností bude při žádosti o úvěr chtít.

  • Průkaz totožnosti
  • Potvrzení o příjmu, tzn. výplatní pásky za posledních 6 měsíců, daňové přiznání za poslední 2 roky.
  • Dokumenty o finančních závazcích. Banku bude zajímat, jaké výdaje platíte, tzn. vaše aktuální spotřebitelské úvěry, platba výživného (u rozvedeného rodiče), smlouvy životního pojištění, penzijního spoření, atd.
  • Dokumenty k nemovitosti a pozemku. Banka bude chtít vidět co nejvíc dokumentů o vaší nemovitosti, popřípadě pozemku. Jedná se o například o výpis z katastru nemovitostí, odhad hodnoty nemovitosti.

Banka na základě těchto dokumentů provede tzv. prescoring, neboli hodnocení vaší schopnosti splácet úvěr.

V rámci prescoringu rovněž nahlédne i do registru dlužníků, aby zjistila informace o vašich závazcích, či platební morálce při splácení minulých úvěrů.

Ovšem záznam v registru dlužníků nemusí automaticky znamenat, že na hypotéku nedosáhnete. Banka každého žadatele posuzuje individuálně na základě svého výpočtu hypotéky.

Nad čím se zamyslet, než si vezmete hypotéku

Koupě bytu či domu představuje jednu z největších investic v životě. Do této volby byste se tudíž neměli vrhat ukvapeně, ale vše důkladně promyslet. Důležité je správně si zvolit dobu splácení a s tím související výši měsíčních splátek.

Při výběru hypotéky zřejmě budete stát před rozhodnutím, zda zvolit nižší splátky a delší dobu splácení, či mít hypotéku co nejdřív umořenou, avšak za cenu vyšších měsíčních plateb. U nejlevnějších hypoték si raději zkontrolujte, jestli jsou opravdu nejlevnější. Místo úrokové sazby je lepší sledovat RPSN, kam se započítávají i další náklady na hypotéku u dané banky.

Hypoteční specialisté se většinou kloní z první variantě. Nižší měsíční splátka se vám bude snadněji splácet a váš rodinný rozpočet nebude tak našponovaný. Rovněž se doporučuje, aby výše vaší měsíčné splátky nebyla vyšší, než 1/3 vašeho čistého měsíčního příjmu. Před tím, než si vezměte hypotéku, zamyslete se nad těmito otázkami.

  • Jaká je čistá výše vašich příjmů? Sečtěte všechny příjmy vás i vašeho partnera.
  • Jaké jsou vaše výdaje? Zamyslete se, kolik měsíčně utrácíte za bydlení, potraviny, dopravu, odívání, volný čas, kulturní akce, kroužky a vzdělání vašich dětí a další výdaje. Tyto výdaje si sepisujte aspoň po dobu jednoho měsíce.
  • Zvládli byste splácet měsíční splátku hypotéky? Zamyslete se nad tím, jak by plánovaná výše měsíční hypoteční splátky zasáhla do vašeho finančního rozpočtu.
  • Jaká je výše vašich úspor? Při zvažování vaší finanční situace je také dobré se zamyslet na tím, zda byste ustáli nenadálý finanční výdaj (například nákup nové ledničky, oprava auta, atd.)

Co získáte sjednáním hypotečního úvěru?

  • Smysluplnější vynaložení peněz než pronájem bydlení
  • Snadná dostupnost bydlení, na které byste jinak šetřili roky
  • Úrokové sazby jsou nyní na historickém minimu
  • Možnost změn hypotéky v závislosti na vaší životní situaci
  • Investice do nemovitosti ochrání peníze proti inflaci
  • Možnost využít daňových odpočtů

11 bank ve srovnání

seznam

Aktuální sazby včetně speciálních slev

Přesný výpočet splátky

Specialista zařídí veškeré papírování zdarma

Porovnejte si nejzajímavější nabídky hypoték.

POROVNAT HYPOTÉKY

Praktické tipy

Společná hypotéka

Plánujete zažádat o hypotéku společně s manželkou či partnerkou? Čtěte, jaké výhody a nevýhody vám z toho plynou.

Výhody

  • Existuje zde vyšší šance na získání hypotéky (dva žadatelé mají při žádosti u banky vyšší bonitu, než jeden žadatel).
  • Partneři mají stabilnější finanční situaci. V případě výpadku jednoho příjmu je vyšší šance, že pár situaci vybalancuje díky druhému příjmu.
  • Měsíční splátka na bydlení se snižuje. Partneři se podělí o hypoteční splátku u platby za energie a další náklady, spojené s bydlením.

Nevýhody

  • Záznam v registru dlužníků jednoho z partnerů může snížit šance na získání hypotéky.
  • Dlouhodobý výpadek jednoho z příjmů (například z důvodu vážné nemoci, při invaliditě, nebo ztrátě zaměstnání a nenalezení jiné práce se stejně vysokým platem) může být pro pár z finančního hlediska likvidační. Domácnost nemusí ustát vysoké hypoteční splátky, které jsou po ztrátě jednoho příjmu příliš vysoké.

Co dělat, když vám banka neschválí hypotéku?

V takovém případě je důležité nevzdat se a zkusit to u jiné bankovní společnosti. Každá banka má totiž trochu jiné postupy, a jestliže váš příjem nedostačuje jedné bance, druhé může stačit bohatě.

Tento postup by měli vyzkoušet zvláště lidé, pracující jako OSVČ, nebo ti, kteří o úvěr žádají sami (bez partnera). Ti totiž bývají při žádosti o hypotéku často znevýhodňováni. Na hypotečním trhu však existuje řada poskytovatelů, kteří umožňují získat úvěr na bydlení i těmto lidem.

Některé banky třeba u podnikatelů zohledňují pouze příjmy, které podnikateli zbydou po uplatnění 60 % paušálu, jiné se však dívají na výši obratu, což výrazně zvyšuje šance na získání úvěru.

Pokud na hypotéku nedosáhnete, řešením může být i prodloužení doby splatnosti a tím pádem i snížení hypotečních splátek. Banky jsou většinou vstřícnější k hypotékám na 30 let, protože klient splácí měsíčně nižší sumu, což snižuje riziko jeho případné platební neschopnosti.

Mít přehled o situaci na trhu je při získávání hypotéky to nejdůležitější. Naše hypoteční kalkulačka nabízí nejen přehledné porovnání hypoték, ale i možnost konzultací s hypotečním specialistou, který se na trhu orientuje a dokáže vám doporučit hypoteční úvěr na míru vašim potřebám.

Poslední objednávky

Nejčastěji kladené dotazy o hypotékách

Lze zkrátit splatnost hypotéky?

Podmínky jsou dány ve smlouvě, nebo ve všeobecných obchodních podmínkách jednotlivých bank. Obecně lze říci, že ano, lze zkrátit dobu splatnosti, ale v ideálním případě v době refixace úrokové sazby, kde se dají nastavit nové podmínky stávajícího úvěru.

Je možné převzít hypoteční úvěr?

Ano, pokud nový zájemce o hypotéku bude splňovat podmínky dané banky pro převzetí úvěru.

Co to je refinancování hypotéky?

K refinancování hypotéky dochází v momentě končící fixace úrokové sazby. Před tímto koncem je vhodné porovnat nabídku na trhu hypoték a zjistit, zda máte nastaveny nejvýhodnější podmínky právě pro vás. Doporučujeme spočítat na naší kalkulačce, případně se obrátit na naše makléře, kteří vám poradí.

Jaké jsou druhy hypoték?

V obecné rovině jsou dva druhy hypoték. Účelová hypotéka určená k bydlení a neúčelová (tzv. americká hypotéka), kde se nezjišťuje účel, ale je dána nemovitost do zástavy k tomuto úvěru.

Co je to LTV?

LTV – Loan to Value – poměr úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti udávaný v procentech. Je to údaj, od kterého se výrazným způsobem odvíjí úroková sazba úvěru.

Co je to hypotéka?

Hypoteční úvěr definuje Zákon o dluhopisech č. 190/2004 Sb. jako úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné. Úvěr se považuje za hypoteční úvěr dnem vzniku právních účinků zástavního práva

Jak je to s refinancováním hypotéky po uplynutí fixace?

Banky informují klienty před uplynutím konce období, na které je zafixovaná úroková sazba o její změně a nabízejí klientům další období s jinou úrokovou sazbou. Zde je dobré se na tuto změnu připravit a zjistit si, zda nejsou na trhu hypoték výhodnější podmínky i za cenu dalšího dokládání nutných podkladů v případě změny. Ve výsledku se mohou ušetřit až desetitisíce korun ročně. Doporučuji využít našeho srovnávače hypoték a najít optimální službu za pomoci našich vyškolených hypotečních specialistů.

Musím mít běžný účet u banky, u níž si beru hypotéku?

Obecně lze říci, že není potřeba mít běžný účet u banky, u které si berete hypoteční úvěr. Je zde ale předpoklad, že pokud si zřídíte účet u stejné banky, kde si chcete vzít hypotéku, dostanete zvýhodnění úrokové sazby např. o 0,5%, což může dělat zajímavou částku v celkové splátce.

Co se stane, když nebudu moci hypotéku splácet?

V prvé řadě je potřeba co nejdříve kontaktovat banku a informovat o této skutečnosti. V některých případech je možné najít řešení např. v odkladu splátek, v prodloužení splatnosti hypotéky a tím snížení splátky atd.

Lze u hypotéky provést mimořádnou splátku, případně jaké sankce to sebou nese?

Obecně lze říci, že banky mimořádné splátky nemají rády. Jednak je to proto, že mimořádná splátka naruší plynulost toku peněz do banky a jednak proto, že tímto banky přicházejí o budoucí zisk. V drtivé většině si banky účtují poplatek za předčasnou splátku dle platných sazebníků, nebo se u některých bankovních domů lze domluvit již ve smlouvě a zřídit si službu na možnost vložení mimořádné splátky.

Je možné financovat 100 % kupní ceny hypotékou?

Doby, kdy bylo možné sjednat 100 % hypotéku, jsou nenávratně pryč. Nyní musíte mít našetřeno alespoň 20% z ceny nemovitosti. Pokud nemáte našetřeno, šance, že úvěr dostanete, se výrazně snižuje. Pokud úvěr dostanete i bez požadovaných procent, bude velice drahý.

Bude banka při žádosti o hypotéku akceptovat nestandardní příjmy a jak je to s jejich dokladováním?

Bude banka při žádosti o hypotéku akceptovat nestandardní příjmy a jak je to s jejich dokladováním?

Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Maximální výše hypotéky je závislá na významném množství faktorů, které hypoteční banky u klienta zkoumají, v zásadě se tyto faktory dají shrnout do několika základních skupin. Jak bonitní klient je  - jak vysoké má příjmy a jaké závazky má ve vztahu k příjmům, jakou platební morálku měl klient doposud, jaká je hodnota pořizované nemovitosti případně dalších nemovitostí, které budou součástí zajištění hypotečního úvěru, jaká bude splatnost hypotéky, výše úrokové sazby, účel a typ hypotečního produktu. Pro rychlou orientaci Vám doporučujeme provést si srovnání jednotlivých hypotečních bank na naší kalkulačce.

Jak rychle se dá vyřídit hypotéka?

Vyřízení hypotéčního úvěru je ovlivněno několika faktory rychlostí klienta při shromažďování podkladů vyhotovením znaleckého posudku k nemovitosti schvalovacím procesem v bance. V případě, že všechny uvedené procesy na sebe navazují, lze hypoteční úvěr vyřídit za 10 pracovních dnů  - od výběru finální nabídky po podpis úvěrové smlouvy.  Zde platí dvojnásob, že klient může uspořit významné množství času a starostí pokud využije služby hypotečního makléře.

Lze koupit nemovitost, na níž je hypotéka?

Ano lze koupit nemovitost, jež je zatížena hypotečním úvěrem - respektive zástavním právem k hypotečnímu úvěru. Původní hypoteční úvěr stávajícího majitele je splacen novým hypotečním úvěrem, který si vezme kupující.

Jaké jsou poplatky spojené s hypotékou?

Poplatků, které se váží přímo nebo nepřímo k hypotečnímu úvěru je celá řada. Uveďme ty nejčastější  - jednorázový poplatek za schválení úvěru, měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu, jednorázový poplatek za vyhotovení znaleckého posudku k nemovitosti, poplatek za čerpání. Nabídky jednotlivých hypotečních bank se výrazně liší ve struktuře poplatků a tak je nejlepším řešením svěřit porovnání do rukou odborníka - renomovaného hypotečního makléře.  Námi doporučený hypotéční makléř je nezávislý v rozhodování a své služby nabízí zdarma.

Jaké jsou úrokové sazby u hypoték?

Úrokové sazby jsou stanovovány u jednotlivých obchodních případů dle konkrétních parametrů příslušného obchodu. Do výpočtu sazby vstupuje celá řada parametrů. Uveďme ty nejběžnější  - délka úrokového období (fixace), výše úvěru, poměr mezi výší úvěru a hodnotou nemovitosti, kterou je úvěr zajištěn (LTV%); výše příjmů klienta, pojištění, aktivní platební styk na běžném účtu vedeném u financující banky, apod.  Pro rychlou orientaci doporučujeme provést si výpočet bonita a srovnání úrokových sazeb na našem kalkulátoru.

Zadáte údaje, nezávazně, zdarma během 1 minuty

graf

Obratem porovnáte nabídky 10 bank online

Vyberete nejvýhodnější nabídku, uvidíte i kde Vám půjčí

Náš specialista nabídne neveřejnou slevu a zajistí papírování

Může se hodit

O hypotékách
Srovnání hypoték
Poskytovatelé hypoték

Ukázkové kalkulace hypotéky

Výše hypotéky Běžná splátka Vaše splátka Ušetříte
800 000 Kč 4 739 Kč 4 314 Kč 425 Kč
1 500 000 Kč 8 575 Kč 8 089 Kč 486 Kč
2 000 000 Kč 11 433 Kč 10 785 Kč 648 Kč
3 500 000 Kč 20 008 Kč 18 873 Kč 1 135 Kč
5 000 000 28 583 Kč 26 961 Kč 1 622 Kč

Jak zvýšit vaši šanci na získání hypotéky?

Zástava nemovitosti

Banky bývají obvykle vstřícné k tomu, kdo dá do zástavy nějakou další nemovitost. Může se jednat o rekreační objekt, nebo byt či dům rodičů (samozřejmě s jejich souhlasem).

Společná žádost

Svoje šance na získání vlastního bydlení můžete zvýšit i tím, že budete žádat společně s partnerkou či partnerem. Banka vždy vidí raději, když se na hypoteční splátce podílejí dva lidé, protože dva příjmy jsou spjaté s nižším rizikem platební neschopnosti.

Menší závazky

Před žádostí o hypotéku se snažte splatit co nejvíc svých spotřebitelských úvěrů. Banka nebude posuzovat jenom vaše příjmy, ale i závazky, které musíte splácet.

Změňte délku úvěru

Pokud vám banka neschválila hypotéku na 20 let, zkuste zažádat o úvěr na bydlení s délkou splácení 25 či 30 let. Úvěry s delší dobou splácení vnímají banky jako méně rizikové, tudíž vaše šance na získání hypotéky může být větší.

Porovnej24 v médiích

Máte pocit, že už jste o nás slyšeli? Možná to bylo tady: